Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Poradniki

Gdzie założyć bloga i jak go prowadzić? Sekrety, które koniecznie musisz znać

Spis treści

Dziś niemal każdy czyta jakieś blogi. Na przestrzeni lat stały się tak popularne, że trudno do nich nie trafić. Choć wiele aktywności blogosfery przeniosło się raczej w kierunku influcencingu, to właśnie blogi mają w sobie największą przyszłość i wartość. Warto mieć bloga, bo to medium, które przetrwa najdłużej – nawet gdy te wszystkie nowe TokToki odejdą w niepamięć. Trzeba pamiętać, że w nich wypożyczamy tylko kawałek przestrzeni, a blog może być czymś całkowicie naszym. Chcesz wiedzieć, gdzie najłatwiej założyć bloga? Gdzie założyć darmowego bloga na początek? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego warto tworzyć blogi?

Bloga warto zakładać z jednej prostej przyczyny. One przetrwają nawet, jeśli inne platformy upadną. Facebook, Instagram, TikTok są stosunkowo młode i łatwo może je spotkać choćby to, co spotkało znaną nam kiedyś w Polsce Naszą Klasę czy Snapchata. Tych platform już nie ma – blogi są dalej.

Dlaczego jeszcze warto założyć blog? Nie tylko dlatego, że możesz tam rozwijać swoje pasje, pisać hobbystycznie i dzielić się swoją wiedzą. Na blogu możesz również zarabiać. I choć będzie to kosztowało wiele Twojej pracy i czasu, to warto. Czasem propozycje i zlecenia znajdą się same, a czasem będzie trzeba ich poszukać.

Czy założenie bloga jest płatne?

Jeśli zastanawiasz się, czy założenie bloga jest płatne, odpowiadamy: i tak, i nie oraz – to zależy. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w którym miejscu jesteś, czy dopiero zaczynasz i jesteś początkującym blogerem, który chce spróbować swoich sił w pisaniu, czy może funkcjonujesz w blogosferze już od jakiegoś czasu i chcesz mieć swoją własną platformę.

Pierwszy blog nie musi być płatny. Istnieją bezpłatne platformy, na których bez problemu możesz założyć darmowego bloga. Później zawsze możesz przenieść go na swoją domenę, która już będzie kosztowała. Możesz również zacząć od założenia płatnej domeny wraz z hostingiem, na które początkowo nie będziesz potrzebować wielkich pieniędzy. Pierwszą domenę kupisz nawet za przysłowiowe kilka złotych.

Gdzie założyć darmowego bloga? Blogger, WordPress i inne

Skoro już wiesz, że możesz założyć bloga za darmo, na pewno jesteś ciekaw, na jakiej platformie to zrobić? Platform jest naprawdę mnóstwo i masz w czym wybierać. Do najpopularniejszych i najłatwiejszych w obsłudze platform należą WordPress i Blogger. To najczęściej wybierane platformy, które są niezwykle intuicyjne i łatwe w obsłudze. Stworzysz na nich bloga za pomocą prostych szablonów i bez znajomości kodu HTML. Poniżej omówione zostaną plusy i minusy obu rozwiązań.

Blogger

Blogspot to opcja całkowicie darmowa na start. Adresy blogów na bloggerze mają zwykle końcówkę blogspot.com. Jest to usługa Google, a nie niezależny system. Do plusów platformy Blogger należą:

 • bezpłatność,
 • możliwość używania darmowej subdomeny,
 • możliwość kupienia oraz podpięcia swojej domeny,
 • możliwość przeniesienia wpisów na wordpress,
 • dobrej jakości hosting, który zapewnia Google,
 • nie trzeba martwić się o kwestie techniczne czy aktualizacje.

Do minusów należy zaliczyć:

 • blog nie jest własnością autora — korzysta on jedynie z platformy do jego prowadzenia,
 • oferuje niewiele narzędzi do edycji tekstu,
 • niewielka dostępność dodatków / wtyczek.

Jak stworzyć bloga na blogger? Należy wejść na stronę blogger.com i postępować zgodnie z zamieszczonymi instrukcjami. Jeśli bloger posiada konto serwerze Google, nie musi zakładać nowych kont — blog zostanie automatycznie przypisany do niego.

WordPress.com

Prowadzenie bloga za darmo można rozpocząć także na WordPressie. Zalety tego rozwiązania to:

 • bezpłatność,
 • bazowanie na CMS WordPressa w wersji bardziej okrojonej niż .org,
 • bezpłatna subdomena,
 • nie trzema martwić się o aktualizacje.

Wady tego rozwiązania to:

 • blog nie jest własnością autora,
 • mniej szablonów i wtyczek,
 • podpięcie swojej domeny jest płatne,
 • dużo płatnych dodatków.

Aktualnie mamy jeszcze więcej platform, na których w prosty sposób stworzysz pierwszy blog. Jakie inne platformy możesz wybrać?

 • Wix,
 • Site123,
 • Squarespace,
 • Jimdo,
 • Joomla.

kobieta pisząca na klawiaturze komputera

Jak samemu stworzyć bloga od podstaw?

Zakładanie bloga od podstaw nie jest niczym trudnym. Dziś wiele platform oferuje pełen dostęp do narzędzi, dzięki którym możesz stworzyć już bardzo profesjonalnie wyglądającą stronę internetową. Wystarczy, że założysz konto na platformie, na której możesz stworzyć swój blog. Kiedy masz już konto, możesz wybierać z wielu dostępnych szablonów. Zwykle musisz wykonać to już w pierwszym kroku. Ale nie martw się, w każdej chwili możesz zmienić szablon na inny. Jednak zmiana szablonu, gdy na blogu już coś tworzysz, może być nieco utrudniona, ale spokojnie da się to zrobić.

Przykładowo jak stworzyć bloga na blogger? Nie ma nic prostszego. Jest to platforma udostępniona przez Google i jest całkowicie darmowa. Sam proces tworzenia bloga trwa kilka minut. Konieczne będzie posiadanie konta na Gmailu. Aby utworzyć bloga, musisz zalogować się na bloggerze. Po lewej stronie klikasz „Nowy Blog”, wpisujesz swoją nazwę bloga, a potem wybierasz adres (URL) bloga i zapisujesz. Dalej przechodzisz już do zarządzania blogiem, czyli miejsca, w którym zdecydujesz, dla kogo będzie przeznaczony blog, kto może go czytać i mieć do niego dostęp, a także jaki będzie jego wygląd.

Jak stworzyć bloga, aby zarabiać w Internecie?

Blog może być prowadzony jedynie hobbystycznie, jednak może także generować zyski. Jednym ze sposobów na zarabianie jest pisanie artykułów sponsorowanych dla określonej firmy. Wymaga to zareklamowania świadczonej usługi lub sprzedawanego produktu.

Inny sposób zarabiania na blogu, który nic nie kosztuje, to umieszczanie na nim reklam. Zwykle są one dopasowywane do treści określonego bloga, co zwiększa szansę na to, że będą one generować zyski. Popularne są także programy partnerskie i łączące je sieci afiliacyjne. Taki sposób zarabiania polega na linkowaniu określonych usług i produktów w treści posta. Każdy zakup wykonany przy pomocy linka generuje zyski. Rozwiązanie to sprawdza się w szczególności u blogerów, którzy posiadają rozbudowaną sieć społeczności oraz rzesze fanów.

Zarabianie na blogu jest możliwe tylko wtedy, kiedy tworzysz atrakcyjne treści dla swoich odbiorców i zgromadzisz wokół niego zaangażowaną społeczność. Najpierw jednak musisz stworzyć dla swoich odbiorców wartościowy kontent, który przyniesie im korzyść, z którego będą się mogli czegoś dowiedzieć lub nauczyć. Blog może też bawić i nie musi być całkowicie poważy. Wszystko zależy od tego, jaką społeczność chcesz wokół niego zgromadzić.

Gdzie założyć fotobloga?

W przypadku chęci założenia fotobloga, autor również ma do dyspozycji darmowe platformy. Może to być zarówno blogger.com, jak i WordPress. W łatwy sposób pozwalają one stworzyć portfolio swoich zdjęć. To jednak dobre rozwiązanie dla osób początkujących.

Darmowego fotobloga nie poleca się jednak na dłuższą metę. Trzeba liczyć się z różnymi ograniczeniami, np. możliwością dodawania tylko kilku zdjęć w ciągu jednego dnia. Ponadto utrudniona jest także instalacja wtyczek na tego typu witryny.

W przypadku osób, które podchodzą do blogowania bardziej profesjonalnie, poleca się założenia płatnego bloga na WordPress.org. To lepsza opcja w szczególności, jeśli w przyszłości bloger chciałby na nim zarabiać.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie najlepiej założyć fotobloga, to prócz Boggera i WordPressa mamy dla Ciebie jeszcze jedną propozycję – Tumblr (tumblr.com). Choć każda z tych platform poradzi sobie dobrze z obsługą fotobloga, przewagę zyskuje właśnie ten ostatni, który w przypadku zdjęć ma bardzo łatwą obsługę za pomocą telefonu. Jest to najbardziej nastawiona na treści multimedialne platforma. Możesz bez problemu podpiąć pod nią własną domenę.

Jak założyć bloga płatnego?

To równie proste, jak założenie bloga na darmowej platformie. Po pierwsze dobrze sobie zadać pytanie, na jakiej domenie założyć bloga? Domena będzie Ci potrzebna, jeśli chcesz zyskać wiarygodność i zaufanie. Jeśli chcesz blogować na poważnie i czerpać z tego korzyści finansowe, najpierw będziesz musiał zainwestować niewielkie pieniądze w zakup odpowiedniej domeny.

Zatem gdzie założyć bloga? Najlepiej jeśli będzie to domena z końcówką: .pl, .com lub .org. Odpowiednia domena, zarezerwowana tylko dla Ciebie pomoże Ci też wypozycjonować odpowiednio Twoją stronę, ale również zabezpieczy Cię przed wykorzystaniem czy kradzieżą nazwy strony, a w przypadku bloggera również przed zniknięciem bloga. Jak już wspominaliśmy, wszystkie bowiem blogi założone na bloggerze należą do platformy, a nie do autora. Bezpieczniejszą opcją jest więc zakup własnej domeny z hostingiem.

W Internecie bez problemu znajdziesz dostawcę zarówno hostingu, jak i domeny. Początkowe opłaty są niewielkie, jednak im dłużej utrzymujesz domenę i hosting te koszty rosną. Pierwszy zakup mieści się w zakresie od kilku do kilkudziesięciu złotych. Kolejne lata to już koszt kilkuset złotych. Subskrypcje zwykle zakładane są na rok.

komputer, iPad i aparat fotograficzny

Gdzie znaleźć obrazy na bloga?

Masz już blog. Jak założyć swoje miejsce w sieci również już wiesz – teraz czas na zdjęcia. Skąd je brać? Najlepsze miejsca, gdzie możesz znaleźć darmowe, jak i płatne zdjęcia na bloga to internetowe banki zdjęć. Znajdziesz tam zdjęcia stockowe, czyli do wykorzystania na określonej licencji. Jeśli prowadzisz płatnego bloga, zwróć uwagę na to, czy zdjęcia można wykorzystać w celach komercyjnych. Sprawdzaj dokładnie, jakie licencje zostały przypisane do określonego zdjęcia, czy musisz oznaczyć autora i czy na pewno możesz wykorzystać je na swojej stronie.

Najlepsze zdjęcia darmowe znajdziesz na pixabay.com. To bank, który zapewnia szeroki dostęp do tysięcy zdjęć na każdy interesujący Cię temat. Inne platformy to Unsplash — oferuje bardzo dużo darmowych zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Zaletą tego serwisu jest regularne rozbudowywanie bazy o kolejne pozycje. Inną opcją godną polecenia jest Stockvalut — to zbiór darmowych i ładnych zdjęć. Niestety materiały są na licencji, która zakazuje komercyjnego wykorzystywania. W rzeczywistości jednak serwisów ze zdjęciami jest o wiele więcej.

Copywriting – mała lekcja dla blogerów

Jeśli chcesz dotrzeć do czytelników, albo i chcesz zarabiać na swoim blogu, warto zwrócić uwagę na atrakcyjność treści. Ważne jest też odpowiednie dostosowanie wpisów pod wyszukiwarki internetowe i od początku tworzenie ich zgodnie z zasadami SEO. Jeśli zainstalujesz na blogu odpowiednią wtyczkę, np. Yoast SEO, otrzymasz liczne podpowiedzi, jak dobrze zoptymalizować swoje teksty, by były czytelne nie tylko dla Twoich czytelników, ale też wyszukiwarek internetowych. Dzięki temu Twoje wpisy uzyskają wyższą pozycję i będą częściej wyświetlane.

O czym musisz pamiętać, tworząc swoje wpisy?

 • Dobrze dobierz słowa kluczowe. Wybierz takie, które pojawiają się najwyżej po wpisaniu w wyszukiwarkę. Możesz też skorzystać z planera lub generatora słów kluczowych.
 • Pamiętaj też o używaniu słów kluczowych w tekście. Gdzie ich używać? Przede wszystkim w nagłówkach pierwszego i drugiego stopnia (H1 i H2), w akapitach i listach wypunktowanych, podpisach i atrybutach alt obrazków, odnośnikach wewnętrznych do innych wpisów na blogu.
 • Frazy należy stosować w formie nieodmienionej i odmienionej.
 • Nie powtarzaj fraz zbyt często. Zbyt duże nasycenie może zostać uznane za błąd przez Google
 • Pamiętaj o optymalizacji elementów technicznych i odpowiedniej długości tekstu.
 • Pamiętaj o ustawieniu metadanych.
 • Ustaw adres html, który jest przyjazny i łatwy do odczytania czy zapamiętania dla czytelnika.
 • Stosuj linkowania wewnętrzne (do Twoich artykułów) i linkowania zewnętrzne (do artykułów na innych blogach i stronach internetowych).

Podsumowanie

Założenie bloga jest dość łatwym zadaniem, jeśli wiesz, co robić. Jak widzisz masz szeroki wybór systemów CMS, w których możesz założyć swojego bloga. Jest wiele miejsc, w których możesz założyć bloga darmowego, ale jeśli chcesz zarabiać i myślisz o blogowaniu na poważnie, warto pomyśleć o własnej domenie i hostingu. Twój blog zyska więcej czytelników, a przez to większy ruch dzięki odpowiedniej optymalizacji i pozycjonowaniu. Pamiętaj o tym już na samym początku, kiedy tworzysz swoją pierwszą stronę.

NEWSLETTER

Przeczytaj również

Poradniki

Wybór ścieżki kariery jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Podejmując ją, warto kierować się nie tylko talentem, ale również tym, jakie są trendy...

Poradniki

Firmy prześcigają się w pozyskiwaniu nowych klientów, a także utrzymywaniu dobrych relacji z tymi, z którymi już współpracują. Skuteczną pomocą w działaniach nastawionych na...

Poradniki

Większość społeczeństwa to wzrokowcy, a w dodatku wszyscy obecnie żyjemy bardzo szybko, przyjmując nadmierną ilość bodźców i informacji. Zewsząd otaczają nas szybko przewijające się...

Poradniki

Każda osoba prowadząca swoją działalność w sieci prędzej czy później spotka się z terminem big data. Mamy tu do czynienia z ogromną ilością informacji....