Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Poradniki

Na czym polega leasing pracowniczy? Wszystko, co musisz wiedzieć o pozyskiwaniu pracowników leasingowych!

leasing pracowniczy

Choć leasing w polskim wydaniu to jeszcze mało znane rozwiązanie, stale przybywa jego zwolenników. Pracodawcy doceniają tę formę zatrudnienia ze względu na szereg korzyści. W poniższym tekście przedstawiamy specyfikę leasingu personalnego. Wskazujemy, dlaczego warto zdecydować się na tę formę zatrudnienia tymczasowego.

 

Na czym polega leasing pracowniczy, czyli nowa forma zatrudnienia

Leasing pracowniczy w polskim wydaniu to nowe rozwiązanie na rynku pracy. Mowa o formie zatrudnienia tymczasowego. Dla agencji realizacja tego typu usługi jest najprostsza ze względu na specyfikę tej formy zatrudnienia. Zatem na czym polega leasing pracowniczy? To nic innego jak wypożyczenie pracownika.

Cały proces zaczyna się od zgłoszenia danej firmy do agencji. Ta może zaoferować poszukiwania pracownika lub właśnie leasing. W przypadku tej drugiej opcji pracownik o odpowiednich do danego stanowiska kompetencjach zostaje oddelegowany do klienta. Dobre agencje pracy mają bogate bazy danych pracowników wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach. Dzięki temu nie mają trudności ze znalezieniem pracownika do leasingu.

 

Wygodny leasing personalny

Co ważne, leasing pracowniczy to rozwiązanie bardzo wygodne dla klienta. Korzyści, jakie z tej formy zatrudnienia czerpie pracodawca, to przede wszystkim:

  • brak konieczności przeprowadzania procesu rekrutacyjnego,
  • możliwość skorzystania z usług wykwalifikowanego pracownika,
  • dowolność w zakresie okresu zatrudnienia,
  • brak obowiązków formalnych.

Firma poszukująca pracownika na już może zwyczajnie nie mieć czasu na przeprowadzenie rekrutacji. Zresztą proces rekrutacyjny zawsze stanowi pewien dyskomfort dla pracodawcy.

Kolejną korzyścią dla pracodawcy jest możliwość pozyskania naprawdę bardzo dobrze wykwalifikowanego pracownika. Agencja dba bowiem o swoją renomę, przez co w ramach leasingu personalnego użycza usług jedynie sprawdzonych osób. 

Warto wspomnieć również tym, że pracodawca zatrudnia pracownika na dowolny okres. Zatem ponosi koszty zatrudnienia tylko przez czas, w którym usługi danej osoby są rzeczywiście potrzebne. Jednocześnie nie ma na głowie żadnych obowiązków formalnych. Takimi kwestiami, jak rozliczenie wynagrodzenia czy ewidencja księgowa i odprowadzanie podatków zajmuje się agencja. Dobre agencje organizują nawet szkolenia BHP dla pracowników.

 

Kiedy leasing pracowniczy to dobry wybór?

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach leasing pracowniczy może być sensownym rozwiązaniem? Okoliczności takich jest naprawdę wiele. Między innymi w sytuacji realizacji nowego, czy też szczególnie wymagającego projektu, potrzebny może być ekspert. Czasami zwyczajnie brakuje go w stałym zespole pracowniczym. Jednocześnie zatrudnienie specjalisty na stałe nie zawsze ma uzasadnienie. 

Co więcej, pracownik lub pracownicy leasingowi przydają się, gdy firma otrzymuje wyjątkowo duże zlecenie. Potrzebne są wtedy dodatkowe ręce do pracy. Podobnie może być w szczycie sezonu. Mowa po prostu o wszystkich sytuacjach tymczasowych, w których zwyczajnie brakuje pracowników.

Pracownicy leasingowi bywają zatrudniani również na zastępstwo. Ma to miejsce choćby w przypadku urlopu macierzyńskiego pracownicy czy też urlopu chorobowego dowolnego pracownika.

Leasing pracowniczy to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej firm. Nie powinno to dziwić – powyżej przedstawiliśmy szereg zalet tego rozwiązania.

NEWSLETTER

Przeczytaj również

Poradniki

Wybór ścieżki kariery jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Podejmując ją, warto kierować się nie tylko talentem, ale również tym, jakie są trendy...

Poradniki

Firmy prześcigają się w pozyskiwaniu nowych klientów, a także utrzymywaniu dobrych relacji z tymi, z którymi już współpracują. Skuteczną pomocą w działaniach nastawionych na...

Poradniki

Większość społeczeństwa to wzrokowcy, a w dodatku wszyscy obecnie żyjemy bardzo szybko, przyjmując nadmierną ilość bodźców i informacji. Zewsząd otaczają nas szybko przewijające się...

Poradniki

Każda osoba prowadząca swoją działalność w sieci prędzej czy później spotka się z terminem big data. Mamy tu do czynienia z ogromną ilością informacji....