Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Poradniki

Czy warto zainwestować w defibrylator AED w firmie? Oczywiście! Zobacz dlaczego!

Defibrylator AED

Spis treści

Defibrylator to świetne urządzenie, wokół którego narosło wiele niedomówień. Czy to prawda, że w wielu sytuacjach nie wolno go stosować? Oczywiście, że nie! Z tego artykułu dowiesz się, jak działa defibrylator AED i dlaczego warto mieć go w swojej firmie.

 

Czym jest defibrylator AED?

Zgodnie z definicją przyjętą przez Europejska Radę Resuscytacji, jest to urządzenie, którego model działania opiera się na wyładowaniu o określonej mocy, która wyrażona jest w dżulach (J). Ładunek ma pobudzić serce do pracy i ustabilizować jego rytm.

Warto wiedzieć o tym, że na rynku mamy kilka różnych rodzajów tego sprzętu. Można tu wskazać na przykład na sklep Centrum Ratownictwa, gdzie znajdziemy defibrylatory AED w wersji automatycznej i półautomatycznej. To właśnie z tą drugą grupą produktów spotykamy się najczęściej.

Główną różnicą między tymi dwoma rodzajami defibrylatorów jest decyzja o wyładowaniu. Urządzenie automatyczne, jak sugeruje sama nazwa, podejmuje decyzję w sposób autonomiczny. Na końcu łańcucha zdarzeń, który prowadzi do użycia defibrylatorów półautomatycznych, zawsze jest człowiek, który musi nacisnąć odpowiedni przycisk.

Defibrylator AED w firmie

Defibrylator AED

Jak używać AED?

Wbrew obiegowej opinii, to niezwykle proste. Jeśli jednak chcemy, by obsługa defibrylatora w firmie była czymś powszechnym, to warto pomyśleć o profesjonalnym szkoleniu z pierwszej pomocy lub wysłaniu załogi na kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

To ogromny bufor bezpieczeństwa. W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia liczy się każda sekunda. Potrzeba zaledwie kilku minut, by doszło do nieodwracalnych uszkodzeń w mózgu. Dobrze byłoby więc dmuchać na zimne i przeszkolić cały zespół. Bo każde pytanie o to, jak używać AED, to strata cennych chwil, które mogą zaważyć na ludzkim życiu.

 

Ile kosztuje defibrylator AED?

Cena defibrylatora nie jest zbyt wygórowana. Za podstawowe urządzenia zapłacimy 4500-5000 złotych. Oczywiście można też kupić produkty o wiele droższe, jednak w zdecydowanej większości przypadków, podstawowy model sprawdzi się bardzo dobrze. 

Jeśli urządzenie będzie narażone na przykład na wysokie temperatury, pył lub zawilgocenie, warto kupić też szafkę na defibrylator. Dobrze byłoby, gdyby część frontowa była wykonana z tworzywa, jak PLEXIGLAS. Atutem będzie też zamknięcie na wodoszczelny i pyłoszczelny zamek.

 

Czy defibrylator AED jest bezpieczny?

Tak, bez wątpienia można go uznać za urządzenie, które gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Przede wszystkim dlatego, że wyładowanie nie nastąpi wtedy, gdy nie jest ono absolutnie konieczne. Nie można więc użyć tego urządzenia np. na osobie przytomnej.

Potwierdzono, że AED jest również bezpieczne dla kobiet w ciąży — wyładowanie elektryczne nie ma negatywnego wpływu na płód. Kolejny mit, który warto obalić, dotyczy konieczności zdejmowania biżuterii z całego ciała, wliczając w to pierścionki. Nie ma takiej potrzeby!

Nie ma takiej konieczności, choć trzeba pamiętać o tym, że elektroda nie powinna stykać się z elementami metalowymi — grozi to miejscowym poparzeniem. Warto jednak pamiętać o tym, by defibrylatora AED nie używać u dzieci poniżej roku życia. Nie należy też ich stosować w ratownictwie, gdy znajdujemy się w miejscu, które jest zagrożone wybuchem.

NEWSLETTER

Przeczytaj również

Poradniki

Wybór ścieżki kariery jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Podejmując ją, warto kierować się nie tylko talentem, ale również tym, jakie są trendy...

Poradniki

Firmy prześcigają się w pozyskiwaniu nowych klientów, a także utrzymywaniu dobrych relacji z tymi, z którymi już współpracują. Skuteczną pomocą w działaniach nastawionych na...

Poradniki

Większość społeczeństwa to wzrokowcy, a w dodatku wszyscy obecnie żyjemy bardzo szybko, przyjmując nadmierną ilość bodźców i informacji. Zewsząd otaczają nas szybko przewijające się...

Poradniki

Każda osoba prowadząca swoją działalność w sieci prędzej czy później spotka się z terminem big data. Mamy tu do czynienia z ogromną ilością informacji....