Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Poradniki

Usunięcie czy dezaktywacja – co zrobić ze starymi kontami na Instagramie?

Dezaktywacja czy usunięcie Instagrama

Spis treści

W epoce mediów społecznościowych praktycznie nikt nie wyobraża sobie dnia bez aktualizacji swoich profili i scrollowania głównych tablic. Statystycznie Polak poświęca temu zajęciu średnio około dwóch godzin dziennie. Wśród dostępnych aplikacji zdecydowanie największą popularnością cieszy się Instagram. Czasami jednak jesteśmy zbyt przytłoczeni nadmiarem oferowanych treści, chcemy mieć chwilę, a może nawet wieczność spokoju od osób, które natarczywie dzielą się swoim prywatnym życiem.

Nierzadko też nasze gusta się zmieniają i wolimy zmodyfikować koncepcję prowadzonego konta. Mimo ogromnego zachwytu Instagramem, wad i powodów do tego, aby usunąć profil nie brakuje. Okazuje się, że inaczej niż w przypadku przycisku “wyloguj”, taki dla usunięcia konta nie istnieje. Sprawa jest bardziej skomplikowana niż pozornie się wydaje. Usunąć Instagram możemy za pomocą dwóch wariantów: tymczasowo lub na stałe. Wybór odpowiedniej opcji wiąże się oczywiście z różnymi konsekwencjami. Jak usunąć Instagram? I czy usuwanie konta Instagram to jedyna możliwa opcja? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Wady i zalety konta na Instagramie

Instagram skupia się na treściach wizualnych, inaczej niż Facebook, który bazuje bardziej na treści. To platforma, która wychodzi naprzód oczekiwaniom współczesnych internautów, ponieważ aktualnie wydaje się, że ludzie wolą łatwy przekaz, za pomocą zdjęć, które od razu i łatwo robią wrażenie. Aplikacja jest stosunkowo łatwa i intuicyjna w obsłudze. Posiada wiele ciekawych opcji, jak możliwość wstawiania insta stories i edytowania postów za pomocą atrakcyjnych filtrów.

To też duże pole do kreatywności. Różne opcje pozwalają na tworzenie ciekawych materiałów. Instagram jest ogromną siłą dla branży reklamowej oraz w sferze amatorskiego promowania wszelkich produktów. Możliwość stworzenia konta biznesowego otwiera opcję śledzenia odbiorców. Dane i statystyki są w stanie stworzyć algorytm naszych potencjalnych klientów, a to usprawnia działanie firmy i maksymalizuje efektywność naszych działań w social mediach.

Instagram oferuje to wszystko pod jednym warunkiem: że mądrze z niego korzystamy. Wtedy potencjał tej aplikacji jest wyjątkowo duży. Natomiast jeśli zauważamy, że nadmiar treści frustruje nas i przytłacza, lub co gorzej – po prostu czujemy, że marnujemy czas, powinniśmy trzymać rękę na pulsie i szybko reagować. Pomocne mogą być limity czasu korzystania z aplikacji, które można zdefiniować w ustawieniach telefonu. Czasami jednak decydujemy się na podjęcie ostrzejszego kroku i chcemy usunąć swoje konto.

Jak usunąć konto na Instagramie

Jak czasowo dezaktywować konto na Instagramie?

W momencie kiedy ogrom treści, jakie serwuje aplikacja, okazuje się zbyt duży, a brak ci odwagi na tak radykalny krok, jak usunięcie konta, idealnym kompromisem będzie dezaktywacja konta. Ten wariant sprawdzi się również w przypadku gdy prowadzisz konto firmowe i z różnych przyczyn musisz przerwać działalność. Dzięki tej opcji będziesz mógł sprawić, że przez konkretny czas witryna będzie nieaktywna.

Opcja nie jest dostępna w aplikacji mobilnej, musisz więc skorzystać z przeglądarki na komputerze stacjonarnym. Po zalogowaniu się do swojego profilu należy wybrać przycisk w prawym górnym rogu – „edytuj profil. Po kliknięciu zobaczysz możliwości dotyczące edycji konta, na samym dole opcję „tymczasowe wyłączenie konta”. Następnie zostaniesz poproszony o powód wyłączenia konta i weryfikację konta – ponownie podanie hasła. Wyciszenie konta pozostawia możliwość powrotu do konta, które dezaktywowaliśmy. Nie musisz obawiać się o utratę danych – twoje zdjęcia i filmy będą magazynowane na serwerach Instagrama.

Jak usunąć konto na Instagramie?

Jeżeli jednak zdecydowałeś się na ostateczne zakończenie korzystania z platformy, pozostaje ci opcja usunięcia konta. Musisz zdać sobie sprawę, że usuwanie Instagrama trwale zlikwiduje wszelkie treści twojego konta. Nazwa konta również przestanie do ciebie należeć, a założenie nowego pod tym samym będzie niemożliwe. Administracja Instagrama nie ma możliwości przywrócenia usuniętego konta. Warto więc tę decyzję przemyśleć – nie tylko dwa, ale i więcej razy.

Aby całkowicie trwale usunąć konto, wystarczy wejść na serwis i zalogować się na swój profil, wpisując hasło. Z poziomu konta nie da się wykonać tej operacji. Dalsze kroki są zbliżone do tych opisanych powyżej, a zatem skorzystanie z komputera również będzie niezbędne. Po upływie 30 dni od wykonania tych czynności konto zostanie trwale usunięte bez możliwości jego odzyskania.

W praktyce usuwanie wszelkich treści może potrwać nawet 90 dni od wysłania wniosku o usunięcie konta. Ze względów prawnych, potencjalnych naruszeń regulaminu po upływie wspomnianych 90 dni kopia danych (w celu ich odzyskiwania) może być nadal przechowywana w pamięci zapasowej, z której korzysta administracja aplikacji. Jeśli wyjątkowo zależy ci na zachowaniu zdjęć, warto zrobić ich kopię zapasową na dysku prywatnym lub w wirtualnej chmurze.

 Podsumowanie

Instagram to z perspektywy dzisiejszych realiów niezwykle pomocne narzędzie. Jednak jak we wszystkim, trzeba umieć zachować umiar i z wszelkich dobrodziejstw korzystać mądrze. Dla dbałości o jakość naszego życia powinniśmy obserwować, co wpływa na nas dobrze i ograniczać złe bodźce. Jeśli Instagram okazuje się tym drugim, powinniśmy w miarę możliwości minimalizować jego udział w naszym życiu.

NEWSLETTER

Przeczytaj również

Poradniki

Wybór ścieżki kariery jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Podejmując ją, warto kierować się nie tylko talentem, ale również tym, jakie są trendy...

Poradniki

Firmy prześcigają się w pozyskiwaniu nowych klientów, a także utrzymywaniu dobrych relacji z tymi, z którymi już współpracują. Skuteczną pomocą w działaniach nastawionych na...

Poradniki

Większość społeczeństwa to wzrokowcy, a w dodatku wszyscy obecnie żyjemy bardzo szybko, przyjmując nadmierną ilość bodźców i informacji. Zewsząd otaczają nas szybko przewijające się...

Poradniki

Każda osoba prowadząca swoją działalność w sieci prędzej czy później spotka się z terminem big data. Mamy tu do czynienia z ogromną ilością informacji....