Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Poradniki

Rola marketingu w nowoczesnym przedsiębiorstwie

Rola marketingu w firmie

Spis treści

Jak dostosować się do potrzeb współczesnego klienta? Biznes nieustannie ewoluuje, a komunikacja między firmą i jej odbiorcami przekształca się. Przestrzenią, w której świadomie kształtujemy warunki tej komunikacji jest marketing. Jaka jest jego rola w nowoczesnym przedsiębiorstwie? Jakie są rodzaje marketingu i jak ma się on do gospodarki rynkowej?

Czym jest marketing?

Marketing definiujemy na wiele sposobów. W świadomości środowiska biznesowego najpopularniejsze są takie propozycje jak:

  • działania opierające się na tworzeniu, komunikowaniu i dostarczaniu produktów wartościowych dla klienta oraz współpracowników;
  • działania polegające na odczytaniu, zrozumieniu i spełnieniu ludzkich potrzeb;
  • działania, których celem jest zwiększenie sprzedaży.

Każdy z powyższych opisów uzupełnia się z pozostałymi. Gdy tworzymy i dostarczamy wartościowe dla klientów produkty – wzrasta nasza sprzedaż. Jeśli zaś ludzie kupują – oznacza to, że zaspokajają swoje potrzeby. Ostatecznie rola marketingu w prowadzeniu firmy powinna sprowadzać się do zbioru działań, których celem jest zwiększenie świadomości marki i sprzedaży. Należy jednak zaznaczyć, że punktem wyjścia dla tych działań muszą być potrzeby i oczekiwania odbiorców. W marketingu drogą do zwiększenia sprzedaży powinno być stworzenie wartościowego produktu i zakomunikowanie go jako właśnie takiego. Dzięki temu potrzeby odbiorców zostają zaspokojone, a nasza sprzedaż wzrasta.

Rodzaje marketingu: forma komunikacji z odbiorcą

Ze względu na formę komunikacji, na której opiera się marketing, możemy go podzielić na kilka rodzajów. W ostatnich latach dominującym jest marketing internetowy (e-marketing) – opierający się na wszelkich działaniach, które mają miejsce w internecie – np. prowadzenie fanpage’a w social mediach. Wyróżniamy też:

  • marketing personalny – skupia się na tworzeniu i utrzymywaniu pozytywnego wizerunku firmy;
  • marketing szeptany, który jako główny środek komunikacji wykorzystuje dyskusję (np. poruszenie konkretnego tematu i skłonienie klientów do dyskusji między sobą);
  • marketing mobilny – za pośrednictwem wiadomości i ankiet SMS, MMS.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wszystkie te formaty występują symultanicznie – w różnych sekwencjach. Marketing, który opiera się na tylko jednej formie przekazu, zwykle jest po prostu nieskuteczny.

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów marketingu jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Konkretna strategia marketingowa i środki, których używamy, zależą od wielu różnych kwestii. Najważniejszą z nich jest tzw. target – czyli po prostu grono odbiorców, którym dedykujemy naszą ofertę.

To właśnie odbiorca – klient – jest kluczem, który pozwoli nam zrozumieć, jaka jest rola marketingu w przedsiębiorstwie i to właśnie pod taką osobę powinniśmy umiejętnie dobrać całą strategię.

Rola marketingu w przedsiębiorstwie - targetowanie

Jaką rolę spełnia marketing w przedsiębiorstwie?

Obszarem, w którym działa marketing jest relacja pomiędzy firmą, a jej odbiorcami. Celem skutecznej strategii marketingowej jest więc stworzenie silnej relacji z klientem. To z kolei nie jest możliwe bez komunikacji. Podobnie bowiem jak w relacjach międzyludzkich – aby się z kimś zżyć, musimy z nim porozmawiać. Im częściej rozmawiamy, tym lepiej się rozumiemy i poznajemy – po czasie być może uda nam się zaprzyjaźnić. Taką właśnie rolę pełni marketing w firmie: prowadzi do budowania relacji między klientem a przedsiębiorcą.

Podstawą komunikacji jest dostosowanie się do wzajemnych preferencji. Podobnie w marketingu – narzędzia wybieramy na podstawie charakterystyki swoich odbiorców. Badanie preferencji użytkowników pozwoli nam określić format, poprzez który będziemy realizować działania marketingowe.

Czy lepiej dotrę do użytkowników dzięki reklamie na YouTube, czy może za pośrednictwem ogłoszenia w radiu? A może moi odbiorcy w ogóle nie słuchają radia i nie używają internetu?

Prowadzisz firmę? Nie zapomnij o marketingu!

Marketing, choć nie powinien za główny cel stawiać sobie zwiększenia sprzedaży, to musi do niej prowadzić. Pamiętaj, że bezpośrednia reklama produktu niekoniecznie jest najlepszym sposobem na jego wypromowanie.

Prowadząc działania marketingowe, nie skupiaj się na produkcie: poświęć całą uwagę użytkownikom. Zastanów się i zdobądź rzetelną wiedzę odnośnie ich potrzeb. Na podstawie tych potrzeb stwórz produkty, które będą rozwiązywać problemy. Rola marketingu w Twoim biznesie powinna sprowadzać się do empatii. Rozwiązuj problemy swoich odbiorców, a staną się Twoimi najlepszymi przyjaciółmi.

Rola marketingu w nowoczesnej firmie - komunikacja z odbiorcą

Gospodarka rynkowa a marketing

Gospodarka rynkowa jest kształtowana przez jej uczestników. Podstawowym mechanizmem, który warunkuje jej obraz, jest racjonalny mechanizm zysków i strat. W dzisiejszych czasach każdy jest uczestnikiem rynku i każdy musi dostosowywać się do jego zasad. Dzisiaj nie wystarczy, że produkt będzie cechować się dobrą jakością i niską ceną. Rola marketingu w gospodarce rynkowej zamyka się w zdaniu: „w dzisiejszych czasach odbiorca musi postrzegać produkt jako użyteczny – jako coś, co pasuje do jego racjonalnego schematu gospodarowania”.

Podsumowanie: rola marketingu w biznesie

Najkrótszą definicją marketingu, którą można sformułować, jest zaspokajanie potrzeb klientów. To właśnie ich musimy traktować jako punkt wyjścia, kiedy tworzymy swoją strategię.

NEWSLETTER

Przeczytaj również

Poradniki

Wybór ścieżki kariery jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Podejmując ją, warto kierować się nie tylko talentem, ale również tym, jakie są trendy...

Poradniki

Firmy prześcigają się w pozyskiwaniu nowych klientów, a także utrzymywaniu dobrych relacji z tymi, z którymi już współpracują. Skuteczną pomocą w działaniach nastawionych na...

Poradniki

Większość społeczeństwa to wzrokowcy, a w dodatku wszyscy obecnie żyjemy bardzo szybko, przyjmując nadmierną ilość bodźców i informacji. Zewsząd otaczają nas szybko przewijające się...

Poradniki

Każda osoba prowadząca swoją działalność w sieci prędzej czy później spotka się z terminem big data. Mamy tu do czynienia z ogromną ilością informacji....