Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Poradniki

Czym jest skuteczna sprzedaż? Zasady i metody skutecznej sprzedaży

Skuteczna sprzedaż - analiza, techniki

Spis treści

Wiele osób stara się podnieść sprzedaż swojego produktu bądź usługi. W celu osiągania większych zysków należy wdrożyć odpowiedni plan i przestrzegać konkretnych zasad. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że klienci wezmą pod uwagę tę, a nie inną ofertę, co zostanie zwieńczone zakupem lub zawarciem umowy innego typu. Co kryje się pod pojęciem „skuteczna sprzedaż”? Jakie są zasady skutecznej sprzedaży?

Czym jest skuteczna sprzedaż?

Przyjmuje się, że efektywna sprzedaż stanowi celowe działanie ekonomiczne, które prowadzi do wzrostu sprzedaży danego produktu lub usługi. Efektywność stanowi miarę, która w ekonomii pozwala zmierzyć sprawność i skuteczność działań biznesowych.

Skuteczna sprzedaż wymaga nawiązania stałej relacji z klientem, co finalnie pozwala utworzyć więź, dzięki której konsument czuje lojalność wobec danej marki. Trudno jest osiągnąć sukces bez zaufania klienta. Z tego powodu specjaliści wymieniają zasady oraz metody skutecznej sprzedaży, które pozwalają na osiągnięcie zadowalającego wyniku w perspektywie długoterminowej.

Zasady skutecznej sprzedaży

Skuteczne techniki sprzedaży opierają się o uniwersalne działania, które sprawdzają się niezależnie od branży. Najważniejsze jest wcześniejsze przygotowanie handlowca do kontaktu z klientem oraz zgłębienie wiedzy na temat sprzedawanego produktu lub usługi. Ma to na celu uniknięcie udzielania odpowiedzi brzmiącej „nie wiem” na pytania zadawane przez klienta.

Istotne jest także unikanie zadawania pytań, na które potencjalny klient może odpowiedzieć po prostu „tak” lub „nie”. Pytanie inicjujące rozmowę powinno być otwarte i zachęcić do udzielenia pełnej odpowiedzi. Dzięki temu sprzedawca otrzyma bardziej rozbudowany komunikat, który pozwoli lepiej określić potrzeby danej osoby. Dlatego tak ważne jest słuchanie drugiej strony. Specjaliści są zdania, że handlowiec powinien dwa razy więcej słuchać, aniżeli mówić. Pozwala to często zwiększyć sympatię wobec ekspedienta, a wtedy z kolei pojawia się szansa na najbardziej opłacalną transakcję.

Najpopularniejsze techniki sprzedażowe handlowców opierają się o efektywne wykorzystanie czasu. Przede wszystkim należy poświęcić odpowiednio dużą uwagę osobom rzeczywiście zainteresowanym ofertą. W drugiej kolejności powinno się przejść do obsługi niezdecydowanych klientów.

jak osiągnąć sukces w sprzedaży

Zdjęcie za: www.stockunlimited.com

Metody skutecznej sprzedaży

Sposoby sprzedaży powinny bazować na wiedzy na temat produktu lub usługi. Kluczem do sukcesu jest atrakcyjna oferta, która zostanie zaprezentowana przy użyciu języka korzyści. Oznacza to, że informacje muszą być przedstawiane jako fakty dotyczące wartości dodanej wynikającej z zakupu. Dlatego nie warto rozpoczynać rozmowy od oklepanych zwrotów. Jeżeli chcesz osiągnąć sukces sprzedażowy, dodaj kilka słów od siebie. Możesz rozpocząć od niestandardowego pytania, które będzie zachęcać do rozmowy.

Nie warto przekonywać klientów, że cena produktu, który chcesz im sprzedać, jest wyjątkowo niska. Odnosi się to przede wszystkim do rzeczy wysokiej jakości bądź dóbr luksusowych. Klienci z chęcią wydadzą większą sumę, jeżeli przekonasz ich, że mają okazję kupić naprawdę wyjątkowy produkt. W tym celu warto zastosować dane liczbowe: aby skutecznie sprzedawać, możesz zrobić zestawienie, w którym przedstawisz swój produkt jako wybierany najczęściej i najchętniej.

Podsumowanie

Metody skutecznej sprzedaży pozwalają osiągnąć dobre wyniki w perspektywie długoterminowej. Należy jednak pamiętać, że po sprzedaniu produktu, nie warto zapominać o kliencie. W zależności od formy prowadzenia sprzedaży zapytaj o opinię, sprawdź poziom zadowolenia. To bardzo istotne, gdyż wówczas wytwarza się więź pomiędzy sprzedawcą a klientem, co stanowi ważny krok nie tylko w budowaniu bazy klientów, ale przede wszystkim wpływa na lojalność. Dbając o klienta również po zakupie, zwiększa się prawdopodobieństwo, że dane produkty zostaną ponownie zakupione, nawet bez ponownego prezentowania oferty. Techniki skutecznej sprzedaży mogą spowodować wzrost przychodów firmy, jednakże należy pamiętać, aby zawsze odpowiednio zaprezentować siebie oraz produkt. W przeciwnym razie klient może wyczuć fałsz i zrezygnować z zakupu.

NEWSLETTER

Przeczytaj również

Poradniki

Wybór ścieżki kariery jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Podejmując ją, warto kierować się nie tylko talentem, ale również tym, jakie są trendy...

Poradniki

Firmy prześcigają się w pozyskiwaniu nowych klientów, a także utrzymywaniu dobrych relacji z tymi, z którymi już współpracują. Skuteczną pomocą w działaniach nastawionych na...

Poradniki

Większość społeczeństwa to wzrokowcy, a w dodatku wszyscy obecnie żyjemy bardzo szybko, przyjmując nadmierną ilość bodźców i informacji. Zewsząd otaczają nas szybko przewijające się...

Poradniki

Każda osoba prowadząca swoją działalność w sieci prędzej czy później spotka się z terminem big data. Mamy tu do czynienia z ogromną ilością informacji....