Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Poradniki

Copywriting – co to jest i do czego służy

copywriting - maszyna do pisania

Spis treści

Co oznacza copywriting

Ze świecą szukać polskiego odpowiednika tego terminu. Copywriting można różnie definiować. Osobiście rozumiem to jako proces tworzenia skutecznych, perswazyjnych i funkcjonalnych tekstów, najczęściej o charakterze sprzedażowym (chociażby pośrednio). Copywritingiem zatem nie jest publicystyka, beletrystyka, czy też tworzenie suchych opisów technicznych (sprowadzających się na przykład do podania parametrów danego urządzenia). Copywriting to tworzenie tekstów na potrzeby marketingu i reklamy, zawierających określony komunikat dla konsumenta. Copywriter musi wiedzieć jak sprzedawać, a w tym celu musi znać produkt, docelowego odbiorcę oraz przyjętą w organizacji strategię komunikacji. Zastanówmy się, jakie warunki powinien spełniać skuteczny przekaz reklamowy.

Warto także wiedzieć, czym jest SEO Copywriting. To pisanie tekstów pod kątem pozycjonowania dla Google. Może być rozumiany zarówno jako tworzenie treści na stronie, które podnoszą jej topical authority, zwiększają liczbę słów kluczowych, budują długi ogon etc., jak i jako tworzenie treści w postaci nośnika dla linków z innych stron www.

Jak samemu nauczyć się skutecznego copywritingu?

Chcesz zostać autorem treści reklamowych? Na rynku istnieje sporo szkoleń, książek i kursów online. Warto zarówno gromadzić wiedzę teoretyczną, jak i pisać i pracować nad własnym warsztatem. Istnieje wiele technik tworzenia treści, jednak doświadczenie jest bardzo istotne i przeczytanie nawet 100 książek nie zagwarantuje, że będziesz w stanie tworzyć dobre teksty sprzedażowe. Pamiętaj również, że języka i operowania nim uczysz się cały czas. Nie tylko literatura branżowa, ale również i dobre powieści, reportaże, czy nawet pisanie w internecie, pomogą w rozwinięciu zdolności.

Ceny copywritingu i oferty

Copywriting wycenia się albo projektowo – np. za opracowanie danego hasła reklamowego (zwykle jako element szerszej kampanii) albo, w przypadku tekstów funkcjonalnych, do bazy wiedzy, na blog firmowy etc., za 1000 zzs (znaków ze spacjami). Zwykle prosząc o oferty (np. na grupie na Facebooku – Copywriter poszukiwany) możesz określić cel danego tekstu, założenia co do autora (czasem copywriter musi mieć większe doświadczenie w jakiejś dziedzinie – np. copywriter techniczny), liczbę tekstów. Warto też prosić o przesłanie portfolio. Możesz również poprosić, aby kandydat przygotował tekst na dany temat, który pozwoli ocenić jego poziom. Pamiętaj, że dobrym zwyczajem jest płacenie nawet za najmniejsze zlecenia, za które możesz rozliczyć się dopiero na etapie podpisywania umowy. Facebook to też świetne miejsce, gdzie wielu copywriterów szuka zleceń, więc dodanie ogłoszenia na popularnej grupie, pomoże wybrać najlepszą osobę. Działa tam również sporo małych agencji (butików kreatywnych), które chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami – nigdy nie zaszkodzi zapytać ich o ofertę.

Zlecenia dla copywriterów w innych językach – jak to zrobić?

Pamiętaj: umiejętność pisania tekstów nie jest równoznaczna ze znajomością języków! Nie każdy Polak potrafi napisać tekst reklamowy, czy artykuł na stronę, choć zna język polski i posługuje się nim biegle. Podobnie sama znajomość języka angielskiego u kandydata, to nie gwarancja, że będzie on dobrym dostarczycielem treści. Wyższy poziom operowania tekstem, wymaga dużych umiejętności, znajomości kontekstów i  wystrzegania się błędów, ale również pewnego zaplecza kulturowego i kulturalnego dotyczącego danego kraju. Dlatego jeśli szukasz kogoś do zlecenia w obcym języku, to zdecyduj się na specjalistę z bogatym portfolio. Innym wyjściem jest zamawianie tekstów w języku polskim, a następnie oddawanie ich profesjonalnym tłumaczom. Często jest to tańsze rozwiązanie, niż znalezienie dobrego copywritera mówiącego i piszącego po np. Hiszpańsku. 

Co cechuje dobrego copywritera

Dobry copywriter musi przede wszystkim umieć biegle posługiwać się językiem, w którym tworzy teksty. Możecie się śmiać, że to truizm, ale bardzo często nawet osoby z wykształceniem, dajmy na to dziennikarskim, robią okropne błędy językowe. Zdarza się, że tworzą tekst z błędami i potem taki slogan ląduje na billboardach, na witrynie internetowej, czy w mediach społecznościowych. Afera wizerunkowa gotowa.

Po pierwsze oprócz znajomości zasad poprawnego pisania, copywriter musi być po prostu oczytany i mieć tzw. lekkie pióro. Tworzone przez niego teksty muszą być łatwo przyswajalne. W przeciwnym razie odstraszą czytelnika, zamiast go zachęcić do określonego działania.

Ponadto musi znać podstawy psychologii sprzedaży. Musi poznać charakter, potrzeby i zachowania grupy docelowej swojego tekstu. Innego języka używa się przy tworzeniu treści dla pani domu, innego dla dzieci, innego dla menadżerów wysokiego szczebla. Inaczej sprzedaje się produkt codziennego użytku, a inaczej wyjazd wakacyjny dla całej rodziny.

Dobry copywriter musi ponadto umieć korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Istnieje szereg zasad dotyczących tworzenia przyciągających uwagę tytułów, nagłówków oraz technik kompozycji tekstu.

Mały przykład. Gdy pisze się tekst reklamujący ubezpieczenia, najpierw sugeruje się odbiorcy potencjalne zagrożenia, a następnie wskazuje remedium na całe zło – sprzedawany produkt ubezpieczeniowy (zobaczcie jak wiele reklam bazuje na tym prostym schemacie). Aby odbiorca, czyli potencjalny klient poczuł się rzeczywiście zagrożony, nie można napisać: Wypadki są niebezpieczne. Kup naszą polisę. To znaczy można, ale nie będzie to skuteczne, gdyż nie wzbudzimy w nim odpowiedniego stanu emocjonalnego, który skłoni go do kupna polisy. Prawda jest taka, że bardzo mało decyzji, zwłaszcza jako konsumenci, podejmujemy czysto racjonalnie. Dlatego dotarcie do uczuć, potrzeb i emocji klienta jest tak kluczowe.

Podsumowując, cechy dobrego copy to przede wszystkim:

  • poprawność językowa,
  • lekkie pióro i znajomość technik tworzenia perswazyjnych tekstów,
  • umiejętność zrozumienia klienta i dotarcia do jego podświadomych potrzeb.

Copywriting a content marketing – czym się różnią?

Od kilku lat coraz częściej mówi się o się content marketingu zamiast copytwritingu. Zobacz, jak wiele blogów i serwisów prowadzą obecnie firmy, czy ich autorami są copywriterzy, czy może grono osób mające dostęp do informacji o firmie? Obecnie przyjęło się, że artykuły, wpisy na bloga, newslettery, teksty sponsorowane, opisy produktu i wiele, wiele innych to działka contentowców. Natomiast copywriterzy tworzą treści i scenariusze reklam, zarówno tych internetowych, jak i telewizyjnych, radiowych czy prasowych. Najczęściej są to krótsze, ale bardziej kreatywne treści.

Gdzie stosuje się copywriting i czy warto z niego korzystać

W niewielkich firmach często wychodzi się z założenia, że napisanie tekstu na stronę internetową to żadne wyzwanie, że treści do mailingu może napisać każdy, a materiały do katalogu na targi przygotuje sekretarka. Oczywiście da się to zrobić w ten sposób, lecz tworząc materiały promocyjne, bez pomocy copywritera tracimy czas i pieniądze oraz szansę na skuteczniejsze pozyskiwanie klientów i partnerów dla firmy.

Strony www wypełnione profesjonalnie przygotowanymi treściami tekstowymi są w stanie osiągać skuteczność sprzedaży kilkukrotnie wyższą, niż strony napisane amatorsko. Umiejętność odpowiedniego ukierunkowania przekazu, oddziaływania na ruch na stronie, stosowanie oprócz zabiegów językowych także odpowiednich narzędzi (jak np.buttony, przemyślane linkowanie, zwroty CTA, czy też techniki wpływające na SEO) pozwala osiągać zdecydowanie lepsze wyniki biznesowe. Warto o tym pamiętać już na etapie zlecania stworzenia firmowej strony www.

Warto rozważyć zamówienie treści tworzonych przez profesjonalistów. Zdalna współpraca z zewnętrznym podwykonawcą nie zawsze musi być gwarancją najwyższej jakości, lecz jest to lepsze rozwiązanie niż powierzenie takich działań osobie niedoświadczonej, bez kompetencji. A jeśli uda się trafić na utalentowanego specjalistę, to i przy zdalnej współpracy można skutecznie osiągać zamierzone cele.

NEWSLETTER

Przeczytaj również

Poradniki

Wybór ścieżki kariery jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Podejmując ją, warto kierować się nie tylko talentem, ale również tym, jakie są trendy...

Poradniki

Firmy prześcigają się w pozyskiwaniu nowych klientów, a także utrzymywaniu dobrych relacji z tymi, z którymi już współpracują. Skuteczną pomocą w działaniach nastawionych na...

Poradniki

Większość społeczeństwa to wzrokowcy, a w dodatku wszyscy obecnie żyjemy bardzo szybko, przyjmując nadmierną ilość bodźców i informacji. Zewsząd otaczają nas szybko przewijające się...

Poradniki

Każda osoba prowadząca swoją działalność w sieci prędzej czy później spotka się z terminem big data. Mamy tu do czynienia z ogromną ilością informacji....