Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Poradniki

Co to jest CTA? Poznaj wezwanie do działania

znaki zapytania

CTA w organicznych wynikach wyszukiwania

Projektując reklamę tekstową w Google Ads (dawniej AdWords), mamy do dyspozycji kilkadziesiąt znaków, w których powinniśmy uwzględnić CTA. W poradnikach Google Ads poświęconych projektowaniu skutecznych reklam tekstowych przeczytamy:

Zachęć klientów do działania
Zajmujesz się sprzedażą? Powiedz klientom, co mogą u Ciebie kupić. Oferujesz usługi? Powiedz, jak można się z Tobą skontaktować. Wezwania do działania, takie jak kupzadzwoń już dziśzamówprzeglądajzarejestruj się lub uzyskaj wycenę, jasno określają, jakie powinny być następne czynności klientów.

Analogiczne zasady należy zastosować do organicznych wyników wyszukiwania. Atrakcyjność nagłówka w wielu sytuacjach decyduje o wyborze określonego wyniku. Dlatego poza umieszczeniem w nim odpowiednich słów kluczowych, warto zastanowić się nad dodaniem do tagu tytułu elementu, który przyciągnie uwagę potencjalnego klienta i skłoni do kliknięcia.

Dobrą ilustracją tej sytuacji jest case study opisane na blogu Ahrefs. Dodanie CTA w nagłówku pozwoliło osiągnąć wzrost organicznych wejść o 37% w stosunku do pierwotnej wersji.

CTA stosuj także w innych kanałach marketingowych: mailingu, komunikacji SMS czy w chatbotach.

Wezwanie do działania (CTA) powinno być:

  • bezpośrednie,
  • precyzyjne,
  • konkretne.

Jak napisać tekst wezwania do działania?

Tworząc tekst wezwania do działania, upewnij się, że odpowiada na pytanie: „Co się stanie, gdy kliknę?”. Dzięki temu zyskasz pewność, że odbiorca będzie wiedział, jakie dalsze kroki go czekają.

Poniższy przykład przedstawił Oli Gardner w jednej ze swoich prezentacji w trakcie Marketing Festival w Czechach. W grze dostępnej na smartfona w modelu freemium testowano treść na przyciskach wezwania do działania. W zależności od wyboru użytkownik mógł kontynuować grę lub rozpocząć od nowa. Kontynuacja wiązała się z koniecznością zakupu „złotych monet” w aplikacji.

Testowano dwa warianty fioletowego przycisku: „TRY AGAIN” i „GIVE UP”.

Gracze, mając do wyboru poddanie się lub dalszą rozgrywkę, decydowali się na kontynuację wymagającą zakupu wewnątrz gry. Widmo porażki (przycisk „Poddaj się”) sprawiło, że użytkownicy zaczęli chętniej sięgać po drugą opcję.

Przycisk CTA na stronie docelowej

Strona docelowa (landing page) to miejsce, na które kierowany jest odbiorca na skutek określonego działania, np. kliknięcia w baner reklamowy lub w wynik wyszukiwania. Landing page powinien realizować jeden precyzyjnie określony cel, którego realizacja odbywa się po kliknięciu CTA.

Przycisk wezwania do działania to jeden z najważniejszych elementów, na których chcemy skupić uwagę odwiedzających, dlatego upewnij się, że jest widoczny zaraz po wejściu na stronę, już na pierwszym ekranie. Miejsce, w którym znajduje się przycisk, jest jedną z kluczowych składowych współczynnika konwersji.

surfer

Przykład CTA – przycisk widoczny w sekcji Above the fold

Pamiętaj! Przycisk CTA powinien spełniać kilka kryteriów:

  • design (rozmiar i wygląd),
  • lokalizacja na stronie,
  • dopasowanie do różnych urządzeń,
  • odpowiedni kontrast,
  • liczba CTA (jedna główna akcja na stronie).

Formularz na landing page

Istotnym elementem stron docelowych zwłaszcza w kontekście lead generation, obok przycisków CTA, są formularze, które gromadzą informacje na temat potencjalnego klienta.

Dylemat, przed którym stają marketerzy i właściciele firm, dotyczy długości formularzy. Powszechnie uważa się, że krótsza wersja gwarantuje wyższą konwersję, ale z drugiej strony zbyt mała liczba informacji o potencjalnym kliencie może wydłużyć proces sprzedaży.

dane o konwersji

Współczynnik konwersji na landing page w zależności od liczby pól formularza (źródło Oli Gardner: Frankenpage)

Zadaniem formularza jest zebranie informacji pozwalających na efektywny kontakt z klientem, dlatego upewnij się, że prosisz tylko o te informacje, które są niezbędne z punktu widzenia realizacji celu biznesowego. Jeżeli formularz wymaga podania danych wrażliwych, krótko uzasadnij, dlaczego są niezbędne, i pamiętajmy o checkboxie potwierdzającym wyrażenie zgody na przetwarzanie informacji.

Więcej informacji o projektowaniu o roli CTA znajdziesz również na blogu Damiana Ramsa: https://www.damianrams.pl/call-to-action/.


Poniższy fragment pochodzi z książki „SEO Playbook – Kompleksowy przewodnik po pozycjonowaniu stron„, którą możesz zamówić bezpośrednio na stronie: https://seoplaybook.pl/. Miałem przyjemność znaleźć się wśród 22 nazwisk, które współtworzyły książkę, której autorem jest Sławomir Czajkowski.

„SEO Playbook” to pierwsza tego typu publikacja w całości poświęcona tematyce pozycjonowania stron. Na blisko 400 stronach znajdziesz wyczerpujące informację nt. tworzenia i optymalizacji treści, on-site SEO, off-site SEO czy analityki i raportowania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o książce, nie czekaj, zamów ją już dziś!

NEWSLETTER

Przeczytaj również

Poradniki

Wybór ścieżki kariery jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Podejmując ją, warto kierować się nie tylko talentem, ale również tym, jakie są trendy...

Poradniki

Firmy prześcigają się w pozyskiwaniu nowych klientów, a także utrzymywaniu dobrych relacji z tymi, z którymi już współpracują. Skuteczną pomocą w działaniach nastawionych na...

Poradniki

Większość społeczeństwa to wzrokowcy, a w dodatku wszyscy obecnie żyjemy bardzo szybko, przyjmując nadmierną ilość bodźców i informacji. Zewsząd otaczają nas szybko przewijające się...

Poradniki

Każda osoba prowadząca swoją działalność w sieci prędzej czy później spotka się z terminem big data. Mamy tu do czynienia z ogromną ilością informacji....