Elektroniczny system rekrutacji może znacznie ułatwić nam cały etap pozyskiwania pracownika na wybrane stanowisko w firmie. Nowoczesne narzędzia ATS to profesjonalne oprogramowanie, które nie tylko pomaga zaoszczędzić czas, ale i środki. Czym wyróżniają się najlepsze platformy na rynku?
Jak działa system rekrutacji pracowników?
Profesjonalna platforma do zarządzania procesem rekrutacji wpływa na każdy element naboru. To uniwersalne, kładące ogromny nacisk zarówno na intuicyjność obsługi, personalizację, jak i na bezpieczeństwo, narzędzia, które mogą znacząco ułatwić nam dotarcie do najlepszych kandydatów dostępnych na rynku pracy.
Oprogramowanie ATS ułatwia m.in. publikowanie ofert pracy w wielu różnych serwisach, wprowadza centralną bazę danych, dzięki której zawsze będziemy mieć wszystkie informacje w jednym miejscu, czy optymalizuje zarządzanie aplikacjami kandydatów oraz ich zgodami osobowymi. Wszystkie te cechy spełnia na przykład profesjonalny system do rekrutacji od Elevato.
Zanim wybierzemy najlepszą platformę, która w pełni spełni nasze oczekiwania, warto dokładnie przeanalizować możliwości, jakie daje nam wybrany software. Idealne oprogramowanie do rekrutacji nie powinno ograniczać się tylko i wyłącznie do agregowania danych, jakie otrzymamy na firmowe konto e-mail.
Profesjonalne systemy ATS w Polsce, ale i w innych państwach Unii Europejskiej, muszą być skonstruowane w taki sposób, by spełniały wytyczne, jakie narzuca RODO, czyli Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. Można tu wskazać na rozwiązania, które umożliwią:
- zaawansowane zarządzanie przetwarzaniem danych i zgodami,
- szybkie usunięcie informacji z bazy (na przykład, gdyby jedna z osób biorących udział w rekrutacji wycofała swoją zgodę),
- anonimizowanie danych,
- możliwość eksportu danych w uniwersalnym formacie (np. xml).
Z punktu widzenia prawa, bardzo ważne jest, aby informacje, jakie gromadzimy w oprogramowaniu rekrutacyjnym, znajdowały się na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Znacznie ułatwia to zarządzanie zgodami i spełnienie wszystkich wytycznych RODO. Profesjonalne firmy, jak ElevatoSoftware, mają swoje serwerownie na terenie EOG, np. w Warszawie.
System ATS, czyli kompatybilność z usługami zewnętrznymi
Żyjemy w czasach, kiedy kluczową rolę odgrywa możliwość integrowania ze sobą usług wielu różnych firm. Można tu wskazać na przykład na kalendarz. Nie brakuje osób, które korzystają z pakietu Microsoft 365 (dawniej Office 365) lub Google Workspaces (dawniej Google Suite). Nowoczesne oprogramowanie do rekrutacji powinno oferować tutaj pełną kompatybilność — w ten sposób zawsze będziemy wiedzieć, czy w danym dniu mamy spotkanie lub na przykład naradę w dziale HR, który właśnie prowadzi nabór. Wartością dodaną będzie też wsparcie dla innych platform, jak CAS, SSO, czy AD.
Kolejnym przykładem, kiedy docenimy wsparcie dla usług zewnętrznych, będzie tryb integracji spotkań online w Microsoft Teams czy Google Meet. Za sprawą pandemii sporo firm zdecydowało się przejść na rekrutacje online. Mimo tego, że obecnie o koronawirusie mówi się coraz mniej, to sporo wskazuje na to, że e-rekrutacje zostaną z nami na dłużej. Firmy szybko przekonały się, że to świetna alternatywa dla tradycyjnych spotkań z potencjalnymi pracownikami. Dobrze byłoby, gdyby nasz system ATS ułatwiał nam prowadzenie i zarządzanie takimi spotkaniami w internecie.
Dostęp do jak największej liczby portali zewnętrznych
Nie brakuje działalności gospodarczych, które skupiają się na kampaniach rekrutacyjnych prowadzonych przez Facebooka czy LinkedIn. Z drugiej strony sporą popularnością cieszą się takie serwisy, jak OLX, Lento, Nuzle, Jooble, FachPraca czy Adzuna.
Profesjonalne oprogramowanie rekrutacyjne powinno oferować możliwość integracji z tymi serwisami. To kolejny obszar, gdzie nasza firma może zaoszczędzić sporo czasu. Zamiast zakładać konta i logować się na wszystkich tych serwisach, o wiele lepiej byłoby skorzystać z systemu ATS, który w dużej mierze zautomatyzuje cały ten proces.