Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Bez kategorii

3 najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć o e-recepcie

wystawianie e-recepty

E-recepty funkcjonują w Polsce nie od dziś, chociaż wciąż jeszcze nie każdy wie o nich wszystko. Są to dokumenty cyfrowe, które zastąpiły papierowe recepty, a ich zaletą jest między innymi dostęp do nich z dowolnego miejsca, również po dłuższym czasie. W artykule znajdziesz 3 najważniejsze kwestie, które o e-recepcie powinien wiedzieć każdy. 

Co to znaczy e-recepta?

Terminem „e-recepta” określane są dokumenty cyfrowe, które upoważniają pacjenta do wykupienia w aptece leków wydawanych z przepisu lekarza. Zastąpiły w Polsce recepty papierowe, a ich niewątpliwą zaletą jest możliwość wglądu do dokumentu w dowolnej chwili – nawet po jego realizacji. Wystawiane pacjentom e-recepty wysyłane są mailowo, ponadto dokumenty te zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta. Również aplikacja e-recepta ma do nich dostęp, więc i pacjent w dowolnej chwili może sprawdzić, co zawierał dokument.

Jeśli zatem zdarzy się, że pacjent zapomni, jakie leki przyjmował jakiś czas temu lub jakie było ich dawkowanie, wystarczy, że sprawdzi te informacje w sieci. Może być to przydatne np. podczas wizyty u innego specjalisty, któremu takie informacje potrzebne są przy wywiadzie. To również bardzo wygodna opcja, by przypomnieć sobie zalecenia lekarza, co do dawkowania leku lub sprawdzić stan realizacji recepty, jeśli leki wykupujemy z niej stopniowo. 

Kto i kiedy może e-receptę wystawić?

Wystawić e-receptę mogą lekarze, dentyści, felczerzy i starsi felczerzy, dodatkowo na niektóre środki pielęgniarki i położne, a w wyjątkowych sytuacjach nawet farmaceuci. Od kiedy e-recepty zostały wprowadzone, pojawiała się nowa możliwość, a mianowicie ich wystawianie na odległość, bez konieczności fizycznego spotkania z lekarzem. Na stronie NaszaRecepta może być wystawiona pacjentowi między innymi e-recepta przez Internet, a realizacja e-recepty otrzymanej w ten sposób przebiega standardowo. Wykupienie leków z e-recepty online podlega tym samym zasadom, co z tej stacjonarnej – należy pamiętać jednak, ile jest ważna e-recepta, by nie przeoczyć terminu.

Każdorazowo, aby pacjent mógł e-receptę otrzymać (stacjonarnie lub online), musi spełniać pewne warunki. Lekarze przepisują leki w uzasadnionych przypadkach, gdy pacjent ma wskazania do terapii i jednocześnie nie ma ku niej przeciwwskazań. Stacjonarnie sprawdzane jest to podczas wywiadu medycznego, natomiast wywiad ustny zastępowany jest formularzem medycznym wypełnianym przez pacjenta i analizowanym przez lekarza. Za wystawienie e-recepty się nie płaci (stacjonarnie i online), jednak za konsultacje z lekarzem odbywające się prywatnie, pacjent musi ponieść koszty. 

Ile jest ważna e-recepta?

Samo posiadanie e-recepty od lekarza czasem nie jest wystarczające, by móc lek wykupić w aptece. Co to znaczy? E-recepta może być zrealizowana tylko w sytuacji, jeśli nie minął jeszcze jej termin ważności, a ten dla różnych leków jest inny. Posiadanie e-recepty, która utraciła już ważność, nie uprawnia już do wykupienia leków, nawet jeśli pacjent nie zrealizował w całości dokumentu. 

E-recepty na większość leków ważne są 30 dni od daty wystawienia lub daty „od dnia” wpisanej przez lekarza. Inna sytuacja dotyczy antybiotyków – tu termin realizacji to zaledwie 7 dni od wystawienia lub wpisanej daty „od dnia”. Są również e-recepty ważne dłużej, a mianowicie 120 dni. Są to recepty wystawiane na leki immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta lub środki sprowadzane z zagranicy. Terminów ważności e-recept należy pilnować, a sprawdzić można je między innymi wykorzystując IKP lub dedykowaną do tego celu aplikację.

NEWSLETTER

Przeczytaj również

Poradniki

Wybór ścieżki kariery jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Podejmując ją, warto kierować się nie tylko talentem, ale również tym, jakie są trendy...

Poradniki

Firmy prześcigają się w pozyskiwaniu nowych klientów, a także utrzymywaniu dobrych relacji z tymi, z którymi już współpracują. Skuteczną pomocą w działaniach nastawionych na...

Poradniki

Każda osoba prowadząca swoją działalność w sieci prędzej czy później spotka się z terminem big data. Mamy tu do czynienia z ogromną ilością informacji....

Poradniki

Marketing jest obecnie jedną z bardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi nauki. Od dawna wiadomo, że zastosowanie skutecznych działań marketingowych może bezpośrednio przełożyć się na...